Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul

Suudi Arabistan Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Konaklar Mah., Çamlık  Cad.,  Akasyalı Sokak, No: 6 Besıktas, İSTANBUL – TÜRKİYE

Email :  trcon@mofa.gov.sa saudistrcon@mofa.gov.sa

İstanbul Başkonsolosu: Musa'd bin Abdulmuhsin Al-Ganawi

Konsolosluk İşlemleri Acil Durum Telefon: 00905309552120

Tatil günleri: Cuma-Cumartesi – Pazar

Başkonsolosluk Çalışma Saatleri

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Cuma günleri hizmet vermemektedir. Başkonsolosluk Pazartesi ve Perşembe günleri arası 9:00-15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

15.06.2018                          Ramazan Bayramı

21.08.2018                          Kurban Bayramı

23.09.2018                          Suudi Arabistan Milli Günü

29.10.2018                          Cumhuriyet Bayram

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Suudi Arabistan resmî adıyla Suudi Arabistan Krallığı, Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul, vize başvurularını yetkilendirdiği seyahat acentesi aracılığıyla kabul etmektedir.Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Suudi vatandaşlarının tüm konsolosluk resmi evrak işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportların yenileme işlemlerini yapmaktadır. Suudi Arabistan Ticari vize, Aile ziyaret vizesi, Çalışma vizesi, İkamet Vizesi ve Umre ziyareti vizesi yetkili seyahat acentesi aracılığıyla da tamamlanabilmektedir.

Arabistan Krallığı vize başvurularında özel şartlar bulunmaktadır. Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunmadan önce aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz:

--35 yaş altındaki bekar kadınlar ülkeye ancak ticari ziyaretleri için vize başvurusunda bulunabilirler. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiyeleri varsa ülkeye ticari amaçlı seyahat gerçekleştirebilirler.

--Pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail’e giriş çıkış damgası olanların vize başvuruları kabul edilmemektedir.

--Seyahat sağlık sigortası İstanbul Başkonsolosluğunun bünyesinde yapılmaktadır. Özel kurumlardan temin edilen uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortalarını konsolosluk kabul etmemektedir. Konsolosluk bünyesinden temin edilen sigorta poliçe ücretleri başvuru sahibinin ülkede konaklayacağı süreye bağlı olarak değişmektedir. Seyahat sağlık sigorta ücretleri USD olarak ödenmektedir.

--Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi üyelerinin vatandaşları dışında tüm ülke vatandaşları Suudi Arabistan için vizeye tabidir.İstisnai olarak Fransa resmi pasaport hamilleri de vizeden muaftır.

--Türkiye Cumhuriyeti Bordo(Umuma Mahsus) pasaport hamillerinin dışında Yeşil (Hususi), Gri ve Siyah/Kırmızı (Diplomatik) pasaport hamilleri de vizeye tabidir.

--Pasaportlatın en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

--Umre ya da Hac görevini gerçekleştirmek için Arabistan’a seyahat edeceklere 1.dereceden kan bağı olan erkek akrabası eşlik etmelidir ya da 45 yaşını doldurmuş kişiler ülkeden ayrılıncaya kadar tur lideri eşliğinde aynı yaştaki bir grup kadın yolcu ile birlikte seyahat edebilirler.