Suudi Arabistan Konsolosluğu

suudi-arabistan-konsoloslugu

Türkiye’de Suudi Arabistan Krallığını temsil eden Suudi Arabistan Krallığı Büyükelçiliği Ankara ve Suudi Arabistan Krallığı Başkonsolosluğu İstanbul, Türkiye’den vize başvurusu yapan Türkiye vatandaşlarının ve yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahip resmi mercilerdir.  Diplomatik temsilcilikler vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırmanın yanı sıra Suudi vatandaşların pasaport uzatma, pasaport yenileme, evlilik belgesi, doğum belgesi gibi resmi evrak işlemlerini yürütmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Suudi vatandaşlar süresi dolmak üzere olan pasaportlarını konsolosluklar aracılığıyla yenileyebilmektedirler. Suudi Arabistan Konsoloslukları ayrıca Türkiye’de yaşayan Suudi vatandaşlarının haklarını gözetmekte, sosyal konularda destek sağlamakta ve Türkiye ile Arabistan arasındaki diplomatik, ekonomik ve siyasal ilişkileri ilerletmek adına hizmet vermektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Dilekçe Örneği

Suudi Arabistan Krallığı, Türk vatandaşlarından Suudi Arabistan vize başvuru formunun haricinde davetiye belgesi talep etmektedir. Davetiye belgesi Suudi Arabistan vize başvurularında sunulması zorunlu bir belgedir. Davetiyeniz olmaksızın hiçbir koşulda vize başvurunuzu tamamlayamazsınız. Suudi Arabistan Konsoloslukları turistik vize başvurularını kabul etmemektedir. Suudi Arabistan için ticari ziyaret, aile ziyareti, iş ziyareti, iş vizesi, oturum vizesi, eğitim vizesi gibi kategorilerden başvuru yapmak mümkündür. Her vize türüne özgü evrak listeleri bulunmaktadır. Ticari ve iş ziyaret vize başvurularında Arabistan’da faaliyet gösteren şirketten davetiye belgesinin yanı sıra Arabistan şirketinin ticari sicil belgesinin (Şahadet tescil şerikeh) ibraz edilmesi zorunludur.

Suudi Arabistan Dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz. 

Suudi Arabistan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

Suudi Arabistan Konsolosluğu adresi: Konaklar Mahallesi, Çamlık Caddesi, Akasyalı Sokak No: 6 Beşiktaş/İstanbul'dur. İstanbul, Beşiktaş ilçesinin 4.Levent semtinde bulunmaktadır. 4. Levente birçok otobüsün yanı sıra, metro ile de kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Hacıosman-Yenikapı arasında hizmet veren ana metro hattında 4. Levent durağı bulunmaktadır. Metrobüsle ulaşım sağlayacaklar Zincirlikuyu durağında inmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için bakınız.

Suudi Arabistan Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

Suudi Arabistan Büyükelçiliği adresi: Turan Emeksiz sok no. 6 Gaziosmanpsa/Ankara'dır. Suudi Arabistan Büyükelçiliği Çankaya ilçesinin Gaziosmanpaşa semtindedir. Gaziosmanpaşa’ya Kızılay başta olmak üzere pek çok noktadan otobüsler ve minibüsler aracılığıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Detaylı bilgi için bakınız.