Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

suudi-arabistan-vizesi-icin-gerekli-evraklar

 

Suudi Arabistan vizesi için gerekli evraklar bu ülkeden temin edilecek davetiye belgesinin içeriğine göre belirlenmektedir. Davetiye belgesinin içeriğinde bulunan vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgileri Suudi Arabistan vizesi için gerekli evrakların şekillenmesini sağlar. Vize için temin edilecek davetiye belgesinin içeriğinde bulunan meslek ve görev bilgilerinde eksik ve hatalı bilgi beyan edilmesi halinde ise davetiye belgesinin yeniden hazırlanıp temin edilmesine neden olacaktır.

Bu sebeple vatandaşlarımız vize başvuruları için temin etmiş oldukları davetiye belgelerini acentemiz yetkilisine elektronik ortamda sunmaları ve davetiye belgelerinin içeriği hakkında bilgi sahibi olmaları tavsiye edilir. Davetiyedeki format hataları dolayısıyla belge yeniden temin edilmektedir. Suudi Arabistan vize işlemlerinde doğabilecek gecikmelerin önlemini yetkilimize başvurunuzdan önce davetiyeyi e-mail olarak göndererek alabilirsiniz. 

Suudi Arabistan vizesi için gerekli evraklar başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Suudi Arabistan vize türleri aşağıdaki gibidir. Sayfamızın devamında her vize kategorisine göre değişen başvuru evraklarını bulabilirsiniz.
 
1) İş Ziyaret Vizesi
2) İşçi Vizesi
3) Ticari Ziyaret Vizesi
4) İkame Oturum Vizesi
5) Aile Ziyaret Vizesi
6) Tahsil ve Eğitim Vizesi

Ticari Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetiye

Davetiyenin fotokopisi kabul edilmektedir. Davetiyeyi gönderen Arap şirketi ile başvuru sahibinin iş faaliyet alanları aynı olmalıdır. Suudi Arabistan vize başvurularında davetiyedeki format hataları dolayısıyla vize başvurularının işleme alınma süresi uzayabilmektedir. Davetiyenizi başvurunuzdan önce help@eagvs.com adresimize gönderirseniz, operasyon yetkililerimiz format uyumluluklarını inceleyecek ve sizi bilgilendirecektir.

Şehadetname

Davetiye Gönderen Arap Şirketinin Ticari Sicil Belgesi rakam-ı sicil’in fotokopisi sunulmalıdır.  

Pasaport

Pasaportun 1 yıl geçerliliğinin ve 2 adet boş vize sayfası bulunması gerekmektedir.  Pasaportun renkli fotokopisi de A4 formatında sunulmalıdır.

3 Adet Biyometrik Fotoğraf

3 adet biyometrik fotoğraf 4x6 cm formatında,renkli ve beyaz arka fon üzerine çekilmiş olmalıdır.

İş Yeri Dilekçesi

İş yeri dilekçesi Türkiye’deki şirketin antetli kağıdına hazırlanmalıdır. Dilekçe İngilizce olarak yazılmalıdır. Dilekçede belirtilen meslek unvanı ile davetiyedeki unvan aynı olmalıdır. Meslek bilgilerinin tutarlı olmaması halinde belgelerinizi yeniden temin etmeniz gerekeceğini hatırlatırız.

İstanbul dışında faaliyet gösteren firmalar vize başvuru dilekçelerini bağlı oldukları Ticaret odasından İngilizce olarak onaylattıktan sonra il valiliğinden Türkçe olarak onaylatmalıdırlar. Akabinde aynı dilekçe başvurudan önce İstanbul İl valiliğine onaylatılmalıdır.

İstanbul içindeki bir firmada çalışan başvuru sahibinin dilekçesini İstanbul Ticaret Odası’na İngilizce olarak onaylatması yeterli olacaktır.

Şirket Evrakları

Faaliyet Belgesi (aslı)

-Sicil gazetesi fotokopisi

-İmza sirküleri fotokopisi

-Vergi levhası fotokopisi

-İşe Giriş Bildirgesi

Maaş Bordrosu

Şirket çalışanlarının maaş bordrosu 4 aylık olmalıdır. SGK işe giriş ve maaş bordroları şirket tarafından kaşe ve imzalı halde sunulmalıdır. Şirket imza sirkülerinde ve sicil gazetesinde ismi geçen iş sahipleri ve iş ortakları için belgenin ibrazı zorunlu değildir.

Diploma fotokopisi

Proje müdürleri diploma fotokopisini sunmalıdırlar.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi A4 formatında olmalıdır.  

Barkod

Barkod Suudi Arabistan vize başvurularına özel bir belgedir. Barkod için konsolosluğun yetkilendirdiği birim ek ücret talep etmektedir. Barkod vize servisimiz tarafından temin edilmektedir.

(!) Türkiye’den başvuru yapacak yabancı uyruklu kişiler oturum izinlerinin aslını ve fotokopisini de yukarıdaki evraklara ek olarak sunmalıdırlar.

(!) Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri konsolosluk vize harcından muaftırlar.

İş Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport  
Pasaportun 1 yıl geçerlilik süresi ve karşılıklı 2 adet boş vize sayfası olmalıdır.  Pasaporta ek olarak pasaportun renkli fotokopisi de sunulmalıdır.

Nüfus Cüzdanı
Nüfus cüzdanınızın ön ve arkalı fotokopisi renkli olarak ve A4 kağıt formatında sunulmalıdır. 

Barkod
Suudi Arabistan vize başvurularında barkod temin edilmesi zorunludur. Barkod için konsolosluk yetkili birimi ek ücret talep etmektedir. Barkodu vize servisimiz sizin adınıza temin edecektir. 

Davetiye 
Davetiyeyi gönderen Arap şirketi ile Türkiye’de davetiyeyi kullanacak şirketin faaliyet alanları uygun olmalıdır.

 
Şehadetname Fotokopisi
Şehadetname Fotokopisi (Davetiye Gönderen Arap Şirketinin Ticari Sicil Belgesi rakam-ı sicil ) 
 
Geçiçi İş Sözleşmesi Fotokopisi 
Davetiyeyi gönderen Arabistan firması ile Türkiye’de çalıştığı firma veya işçi arasında yapılan geçici işçi sözleşmesi Suudi Arabistan Ticaret odası onaylı olmalıdır. S. Arabistan Konsolosluğu geçici bir süreliğine iş sözleşmesi talep etmemektedir. 
 
3 Adet Fotoğraf
3 adet renkli, arka beyaz fonlu, güncel, 4X6 cm boyutlarında fotoğraf ibraz edilmelidir.
 
İş Yeri Dilekçesi
Başvuru dilekçesi Türkiye’de bağlı bulunulan şirketin antetli kağıdına, S. Arabistan Konsolosluğuna hitaben İngilizce yazılmalıdır. Dilekçedeki ünvanla davetiyedeki unvan aynı olmalıdır. İstanbul dışındaki firmada çalışan başvuru sahibi dilekçesini bağlı bulunduğu Ticaret odasından İngilizce olarak onaylattıktan sonra il valiliğinden Türkçe olarak onaylatmalıdır.  Akabinde aynı dilekçe İstanbul il valiliğinden onaylatılmalıdır. İstanbul’daki onay işlemini firmamız sizin adınıza yapmaktadır. 
 
Diploma ve Bonservis Belgeleri
Mühendis diplomaları orijinal, noter tasdikli olmalıdır. Teknisyenler için Meslek Lisesi diploması veya şirketlerin antetli kağıtlarına asgari 2 yıllık teknisyen tecrübe yazısını ibraz etmeleri gerekmektedir. 
 
(!) İstanbul içerisindeki şirketler çalışan başvuru dilekçelerini İstanbul Ticaret Odasına İngilizce olarak onaylatmalıdırlar. 
 
Şirket Evrakları
 
-Faaliyet Belgesi: Faaliyet belgesinin İngilizce aslı, sicil gazete fotokopisii imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi
-İşe Giriş Bildirgesi: İşe giriş bildirgesi ve Maaş Bordrosu. Maaş bordrosu 4 aylık olmalıdır. SGK işe giriş ve maaş bordroları şirket tarafından kaşe ve imza yapılmış olmalıdır. 
 
(!) Türkiye’den Arabistan vizesine başvuru yapacak yabancı uyruklu kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak Türkiye ikamet izinlerinin aslını ve fotokopisini sunmaları gerekmektedir.
(!) Hususi (Yeşil) pasaport sahiplerinden konsolosluk vize harcı talep edilmemektedir.

Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetiye

Davet sahibi hazırlayacağı davetiyede Arabistan ikamet izni ve pasaport fotokopisini eklemelidir. Arabistan’daki eş ziyaret edilecekse ayrıca evlilik cüzdanı fotokopisi sunulmalıdır.

Pasaport

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamillerinin dışında, Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri)  ve Diplomatik  pasaport hamillerinin tümü vizeye tabidir. Pasaportun 1 yıl geçerliliğe sahip olması ve 2 adet boş vize sayfasına sahip olması gerekmektedir. Pasaportun aslının dışında renkli fotokopisi de sunulmalıdır. Pasaportun renkli fotokopisi A4 formatında olmalıdır.

3 adet fotoğraf

Fotoğraflar 4x6 cm formatında, renkli, arka beyaz fon üzerine çekilmiş olmalıdır.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini ikamet bölgenize en yakın Nüfus Müdürlüğünden alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanı fotokopisi A4 formatında olmalıdır.

Barkod

Suudi Arabistan vize başvurularında barkod alınmalıdır. Barkodu sizin adınıza vize servisimiz almaktadır. Barkod için konsolosluk yetkili birimi ek ücret talep etmektedir.

(!) Yabancı uyruklu başvuru sahipleri başvuruda Türkiye ikamet izinlerinin aslını ve fotokopisini yukarıdaki belgelere ek olarak sunmalıdır.

(!) Hususi (Yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluk harç ücretinden muaftır. Ancak vize işlem ücreti her başvuru için talep edilmektedir. 

Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Eğitim Kurumu Konfirmasyon Belgesi

S. Arabistan’daki eğitim kurumundan kabul kağıdı alınmalıdır.

Pasaport

Vize işlemlerinde kullanılacak pasaport en az 1 yıl geçerli olmalıdır. Ayrıca pasaportun A4 formatında renkli fotokopisi de pasaporta eklenmelidir.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf

2 Adet 4x6 cm ölçülerinde, renkli, arka beyaz fonlu fotoğraf sunulmalıdır

Sağlık Raporu

Hbc-Hbs-Hıv sağlık raporu Medicalpark-Memorial-Acıbadem’den temin edilmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığından başvuru sahibinin okumasına engel olmadığı bilgisini içerir yazı temin edilmelidir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanı fotokopisi A4 formatında olmalıdır.

Barkod

Barkod, Suudi Arabistan vize başvurularında temin edilmesi zorunlu bir evraktır.

(!) Türkiye’de ikamet eden başvuru sahipleri ikamet izinlerinin aslını ve fotokopisini sunmalıdır.

(!) Yeşil pasaport sahipleri konsolosluk harç ücretinden muaftır.